Bieganie jako pomysł na przetrwanie złych dni i niepowodzeń

Problem dotyczący aktywności fizycznej stał się jednym z głównych problemów zdrowego trybu życia w XXI wieku. Człowiek coraz częściej jest skazany na stres, który przyczynia się do ponoszenia kosztów zdrowotnych. Wzorce dzisiejszych czasów są coraz trudniejsze do osiągnięcia. Pokazują to coraz większe wskaźniki zaburzeń percepcji swojego ciała, zaburzeń odżywiania, czy też depresji.

Fot. Jacek Prondzyński

Aktywność fizyczna pomaga również utrzymać w dobrej kondycji zdrowie psychiczne. Trend na uprawianie sportu, połączony z rosnącym poziomem stresu, który przynosi życie sprawił, że aktywność fizyczna stała się jedną z metod rozładowania stresu. Wysiłek fizyczny podejmowany regularnie ma duże znaczenie w zapobieganiu chorobom związanym z zaburzeniami funkcji kognitywnych oraz w utrzymaniu dobrostanu psychicznego.

Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne. Bieganie może okazać się kluczem do przetrwania złych dni i gorszego czasu, z jakim przychodzi nam się zmierzyć w życiu. Bieganie powoduje, iż w naszym organizmie wytwarzają się endorfiny, odpowiedzialne za poprawę naszego nastroju. Automatycznie redukuje się stres i lęk. Regularne jednostki treningowe pod postacią biegów łagodzą objawy depresji, a także wpływają na polepszenie stanu psychicznego osoby zmagającej się z trudniejszym dla niej czasem w życiu.

undefined
Fot. Jacek Prondzyński

Ćwiczenia fizyczne służą poprawie stanu zdrowia u osób chorujących na różne zaburzenia psychiczne, takich jak zaburzenia lękowe czy depresja. Bieganie pomaga im oderwać się od dnia codziennego, zapomnieć chociaż na chwilę o problemach. Szybsze bicie serca i spokojna głowa to jedne z wielu plusów, jakie dostarcza bieganie w cięższych chwilach. Ćwiczenia fizyczne pomagają również radzić sobie ze stresem o różnej intensywności, poprawiają samopoczucie oraz zwiększają sprawność funkcjonowania mózgu. Aktywność fizyczna rozładowuje napięcie wywołane przez stres i  obniża reaktywność na następne stresory, zwiększa akceptację swojego ciała, pomniejszy poziom negatywnych skutków emocjonalnych w tym głównie lęku, poprawia nastrój oraz zmniejsza ryzyko zaburzeń afektywnych. Wykorzystuje się ją w terapii zaburzeń lękowych, terapii depresji i treningach pomagających w walce ze stresem.

Wysoka sprawność fizyczna, dobre samopoczucie oraz zaradność ruchowa w codziennym życiu budują pewność siebie, poczucie własnej wartości i samoocenę. Aktywność fizyczna powoduje, iż poprawia się komfort psychiczny osoby przeżywającej złe dni. Osoby podejmujące aktywność fizyczną mają większe szanse na nawiązanie dobrych relacji i znalezienie swojego miejsca w społeczeństwie. Tworzą solidny fundament pod samodzielne, efektywne i satysfakcjonujące długie życie.

undefined
Fot. Jacek Prondzyński

Różne sytuacje losowe, na które nie mamy wpływu, możemy koić poprzez wdrażanie różnego rodzaju aktywności, np. biegania. Pomaga to w rozładowaniu atmosfery związanej z nierozumieniem najbliższych, utratą pracy, czy po prostu gorszym dniem oraz w wielu innych sytuacjach, gdy przychodzi nam zmierzyć się ze samym sobą.  Nie da się zatem ukryć, że zrównoważona aktywność fizyczna pomaga utrzymać w dobrej kondycji zdrowie psychiczne.

Regularne sesje treningowe spowodują, iż nasza atrakcyjność fizyczna wzrośnie. To nie tylko zmiana zewnętrzna, ale również i metamorfoza wewnętrzna. Kiedy dostrzeżemy pierwsze zmiany, wzrośnie nasza pewność siebie. Małymi krokami, niwelując w pewnym stopniu zły stan samopoczucia spowodowany zaistniałymi niepowodzeniami, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć. Wówczas nasza otwartość na świat zmienia się, pojawia się dobry humor, chętniej decydujemy się na podejmowanie nowych wyzwań. Śmiało zatem można stwierdzić, iż sport jest jednym z najlepszych lekarstw niemalże na wszystko.

undefined
Fot. Piotr Kucza

Reasumując, przyczyn regularnych treningów może być wiele, począwszy od polepszenia zdrowia fizycznego, psychicznego, po polepszenie swojej atrakcyjności, nie tylko zewnętrznej, ale i wewnętrznej. Bieganie rozładowuje nagromadzone w nas emocje, przez co pojawia się promień radości w trudnej sytuacji.  Zatem bieganie łączy ze sobą modelowanie sylwetki z treningiem umysłu, gdzie w pełni oddajemy się medytacji, celebrując spędzanie czasu w swoim – czyli najlepszym towarzystwie.

undefined
Fot. Piotr Kucza