Cracovia Maraton na jubileuszowym, setnym maratonie w Koszycach
1 października w słowackich Koszycach odbyła się setna edycja najstarszego w Europie maratonu, organizowanego od 1924 roku. Z tej okazji do stolicy kraju preszowsko-koszyckiego zjechały wraz z rodzinami tysiące miłośników biegania na królewskim dystansie 42 km i 195 m. Na jubileuszu swojego partnerskiego biegu byli też obecni przedstawiciele Cracovia Maraton, a uczestnicy mogli odwiedzić stoisko promujące biegi organizowane przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Medzinárodný maratón mieru, bo tak nazywają go Słowacy (skrót: MMM) jest także wielkim świętem dla jego mieszkańców, którzy w dniu maratonu tłumnie wylegają na ulice, aby dopingować biegaczy. Mimo, że tego dnia ruch kołowy niemal zamiera, koszyczanie rozumieją, że wydarzenie to jest częścią ich tożsamości i dziedzictwa kulturowego miasta. Związek maratonu z miastem podkreślany jest na każdym kroku. W oznakowaniu ulic, nazwach lokali i miejsc. Koszyce uhonorowały także maratończyków specjalnym pomnikiem, autorstwa Arpada Racko, który usytuowany jest w pobliżu gmachu Muzeum Wschodniosłowackiego przy placu Międzynarodowego Maratonu Pokoju. Pomnik ten stał się międzynarodowo rozpoznawalnym symbolem koszyckiego maratonu.
Na starcie stanęło 4515 uczestników z całego świata. Poza biegiem na dystansie maratońskim, biegacze rywalizowali w półmaratonie 5739 osób, sztafecie 4 x ¼ (606 czteroosobowych zespołów) oraz w biegu rodzinnym. Tradycyjnie w koszyckim maratonie wystartowali także zawodnicy na wózkach w kategoriach inline i handbike.
Na jubileuszowym koszyckim maratonie pojawiły się krakowskie akcenty. W biegu wzięło udział około 600 biegaczy i biegaczek z Polski, tym spora grupa entuzjastów biegania z Krakowa. Gościem koszyckiego maratonu był związany z Krakowem czterokrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy, były rekordzista świata w chodzie sportowym Robert Korzeniowski, którego czteroosobowa drużyna mistrzów olimpijskich zajęła drugie miejsce w sztafecie. Uczestnicy biegów mogli odwiedzić także stoisko prowadzone przez przedstawicieli Cracovia Maraton, który współpracuje z organizatorami koszyckiego maratonu od 20 lat.
Ukoronowaniem setnego maratonu w Koszycach był nowy rekord trasy ustanowiony przez kenijskiego biegacza Phlilemona Rono Cheropa, który poprawił poprzedni rekord z 2012 roku o sześć sekund.
Najlepsi w 100. Košice Peace Marathon
Mężczyźni
1. Philemon Rono Cherop (Kenia) 2:06.55
2. Kebede Tulu Wami (Etiopia) 2:06.56
3. Berhane Tesfay Berhe (Erytrea) 2:07.07
Kobiety
1. Jackline Cherono (Kenia) 2:24.43
2. Adawork Aberta Sadura (Etiopia) 2:26.19
3. Ayantu Kumela Tadesse (Etiopia) 2:26.33