Cracovia Maraton wyróżniony w 17. edycji konkursu „Kraków bez barier”
Cracovia Maraton zdobył wyróżnienie w kategorii „projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami”.
Gala, podczas której ogłoszono wyniki 17. edycji konkursu „Kraków bez barier” i uhonorowano laureatów za rok 2023, odbyła się w środę, 16 października, w Operze Krakowskiej. Wyróżnienie w imieniu Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, organizatora biegu, odebrała Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, Zastępczyni Dyrektora ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych.
Nagrody wręczyła Zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa Maria Klaman oraz Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal. W uroczystości uczestniczyli także prof. Barbara Gąciarz – przewodnicząca jury konkursu, a także członkowie komisji konkursowej oraz laureaci poprzednich edycji.
– Dostępność jest jak stan umysłu. Zmiana społeczna rozpoczyna się od otwartości, wzrostu świadomości i zrozumienia potrzeb na przykład osób z niepełnosprawnościami, od wyjścia z utartych trybów myślenia, odrzucenia stereotypów, od próby spojrzenia perspektywą innych. Dostrzeżenie barier jest pierwszym krokiem do ich pokonania. Tym bardziej ważne jest więc konsekwentne realizowanie działań, które nie tylko pozwalają, by otaczająca nas przestrzeń była bardziej dostępna, ale też tak kształtują wydarzenia, projekty czy przedsięwzięcia, by mogły brać w nich udział i korzystać z nich osoby ze specjalnymi potrzebami – podkreślała Zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa Maria Klaman, która wręczyła nagrody laureatkom i laureatom konkursu „Kraków bez barier”, dziękując im za szczególną wrażliwość społeczną.
Bariery nie tylko przestrzenne
Konkurs „Kraków bez barier” to przedsięwzięcie promujące osoby, instytucje i firmy, które podejmują działania mające na celu ułatwianie funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami. Pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku.
Początkowo ideą przedsięwzięcia było promowanie nowoczesnych rozwiązań w architekturze i budownictwie, które miały zwiększać dostępność budynków oraz przestrzeni publicznej dla wszystkich mieszkańców, w tym także osób z różnymi niepełnosprawnościami. W kolejnych edycjach formuła konkursu ulegała zmianom i poszerzano go o nowe kategorie. Od 2018 roku nagradzane są osoby, firmy i zespoły badawcze, które swoimi innowacyjnymi działaniami promują Kraków i sprawiają, że życie osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście staje się bardziej komfortowe i lepsze.
Laureaci konkursu „Kraków bez barier” za rok 2023
Kategoria „budownictwo dostępne”:
- obiekty użyteczności publicznej:
- nagroda główna: U-13, Hala Sportowa AGH przy ul. Armii Krajowej 5
- wyróżnienie: Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, ul. Balicka 104
- przestrzeń publiczna:
- nagroda główna: „Zagospodarowanie Parku Zakrzówek” przy ul. Wyłom w Krakowie
- wyróżnienie: Rewitalizacja ul. Krupniczej w Krakowie na odcinku od ul. Podwale do ul. Józefa Szujskiego
- obiekty i przestrzenie zabytkowe:
- nagroda główna: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28
- wyróżnienie: Rewaloryzacja Parku im. Wojciecha Bednarskiego, ul. Jana Zamoyskiego
Kategoria „innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze”:
- innowacyjne technologie:
- nagroda główna: bioaktywny, kompozytowy granulat o potencjale do biodruku 3D (wdrożenie autorskiej technologii pozwalającej na ratowanie życia i zdrowia pacjentów powypadkowych oraz osób zmagających się z chorobami nowotworowymi)
- wyróżnienie: program MÓWik (program ułatwiający komunikację osobom mającym trudności w porozumiewaniu się mową)
- innowacyjne projekty badawcze:
- wyróżnienie: wykorzystanie mieszanej rzeczywistości do diagnostyki i oceny stanu chorób neurodegeneracyjnych (innowacyjne rozwiązanie umożliwiające skuteczną diagnostykę i monitorowanie stanu zdrowia pacjentów z chorobami neurodegeneracyjnymi)
Kategoria „projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami”:
- projekty społeczne:
- nagroda główna: aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami – Kawiarnia Społeczna Kaffka
- wyróżnienie: Stowarzyszenie Dragon Kraków Paraboxing
- wydarzenia:
- nagroda główna: Festiwal Filmowy Osób z Niepełnosprawnościami FilmOn;
- wyróżnienie: Cracovia Maraton
Corocznie jury konkursu wybiera również osobowość roku. Zdobywcą statuetki „Herkulesa” w tej edycji został Adam Stromidło − prezes Polskiego Związku Głuchych, Oddział Małopolski, który został nagrodzony za prospołeczną postawę oraz udział w kreowaniu polityki na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami.
W ramach konkursu wyłaniana jest też najlepsza firma wspierająca miejski program Kraków dla Rodziny „N”. W tej kategorii w tegorocznej edycji wyróżnienia trafiły do Centrum Kultury Podgórza oraz Domu Handlowego „Jubilat”.
Informacje o działaniach miasta organizowanych z myślą o mieszkańcach z niepełnosprawnościami można śledzić na stronie Kraków Bez Barier.
Fot. Michał Sobolewski/ZIS