Dolegliwości bólowe kręgosłupa a bieganie po twardych nawierzchniach

Czy bieganie po twardych nawierzchniach powoduje ból pleców? Z odpowiedzią na to i inne pytania przychodzi zespół SPORTOKLINIK.

Czy bieganie po twardych nawierzchniach powoduje ból pleców? 

Teoretycznie powinno, ponieważ jest mało amortyzacji, dyski i stawy międzykręgowe poddawane są większej kompresji,  tylko nie ma na to jasnych dowodów. Nie odnotowano również korelacji pomiędzy częstotliwością urazów, a twardą nawierzchnią

Nasze ciało jest bardzo plastyczne, potrafimy dostosować się do różnych warunków. Inną budowę ma skoczek wzwyż, inną biegacz długodystansowy a inną sprinter. Wniosek z tego taki, że nasze mięśnie więzadła stawy, a nawet kości są w stanie zaadaptować się do uprawianego sportu.

Ból pleców częściej jest spowodowany brakiem obciążenia (np. siedzenie) niż asfaltem czy kostką brukową. Oczywiście może się pojawić w trakcie lub po treningu, ale będzie spowodowany innymi czynnikami np. wadami wrodzonymi kręgosłupa, różnicą długości kończyn, dysbalansem mięśniowym,  nieodpowiednim obuwiem, słabą techniką biegania czy złym planem treningowym.

Najczęstszym  powodem  kontuzji jest jednak zmiana nawierzchni bez zmiany intensywności biegania. Biegając po trasach „ miękkich” nasze ciało usztywnia się przygotowując się do zmiennej, nieprzewidywalnej powierzchni. Z kolei ta miękka powierzchnia znacznie absorbuje moment kontaktu stopy i energia oddana jest mniejsza. Przykładem może być bieganie po piasku – jest zdecydowanie bardziej męczące.

Bieganie po twardym powoduje uelastycznienie kości, mięśni, więzadeł ponieważ nie jest potrzebna taka duża kontrola – nawierzchnia jest przewidywalna i amortyzacja musi być większa. Wniosek – potrzeba czasu na przystosowanie się do nawierzchni.

Z mojej obserwacji drużyny piłkarskiej, najwięcej dolegliwości aparatu ruchu występowało podczas deszczowych dni, w których trenowali na sztucznej, twardszej murawie nie zmieniając charakterystyki treningu. Im dłużej byli na twardym tym bardziej się adaptowali i dolegliwości były mniej dokuczliwe. 

 
Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim jeżeli asfalt, to dobrze amortyzujące buty, stopniowe przyzwyczajanie do założonego czasu lub dystansu, odpowiednia technika biegu (im wyżej się odbijamy, tym uderzenie w ziemię mocniejsze) .

Na co zwracać uwagę przy ćwiczeniach:

  • na mm brzucha – ich słabość gwarantuje przeciążenie prostowników grzbietu
  • na mm pośladkowe/stabilizację miednicy – im większe wychylenia ciała na boki tym bardziej mm przykręgosłupowe muszą pracować żeby utrzymać go w pionie
  • na mm kulszowo goleniowe – ich słabość razem z mięśniami pośladkowymi wielkimi powoduje    przeciążenie kolan
  • na mm łydek – odbicie/hamowanie/amortyzacja


Oczywiście odpowiednia dieta, nawodnienie, suplementacja i regeneracja.

BIEGANIE NIE POWODUJE BÓLU PLECÓW – SAMI GO GENERUJEMY NIE SŁUCHAJĄC WŁASNEGO CIAŁA

Zespół Sportoklinik