Edwin Kirui zwycięzcą 13. Cracovia Maraton!

Kenijczyk Edwin Kirui był najszybszy w 13. Cracovia Maraton. Na mecie na krakowskim Rynku Głównym uzyskał on czas 2:15:17. Wśród kobiet triumfowała jego rodaczka Elizabeth Jeruiyot Chemweno, 2:38:06.

Kirui - zdobywca drugiego miejsca w 10. Cracovia Maraton (w 2011 roku) - wyprzedził Tarasa Salo z Ukrainy (2:17:54), mającego już na koncie drugie miejsce w 8. Cracovia Maraton (w 2009 roku) oraz zwycięstwo w ubiegłorocznym, VII Biegu Trzech Kopców. Trzeci był krajan Salo - Wasyl Matwijczuk (2:19:34). Najlepszym Polakiem okazał się Grzegorz Gronostaj - piąte miejsce z czasem 2:30:28. Na szóstej pozycji uplasował się Grzegorz Czyż (2:32:42), który ukończył wszystkie dotychczasowe edycje Cracovia Maraton. Siódmy był zaś pierwszy krakowianin na mecie - Tomasz Brachman z AZS AWF Kraków Masters (2:33:50).

Chemweno w pokonanym polu zostawiła natomiast swoją rodaczkę Gladys Jepkurui Biwott (2:41:04) oraz najszybszą Polkę - Magdalenę Skarżyńską (2:58:44). Na czwartym miejscu finiszowała ubiegłoroczna zwyciężczyni w klasyfikacji kobiet - Emilia Zielińska (2:58:44).

Numery startowe odebrało 6704 osoby, a na trasę wyruszyły 5524 z nich. Na mecie zameldowało się 5378 biegaczy, czyli o 959 więcej niż przed rokiem. Po raz kolejny został więc poprawiony rekord frekwencji krakowskiego maratonu.

Po dwóch deszczowych dniach Krakowskich Spotkań Biegowych, na starcie biegu głównego 13. Cracovia Maraton biegaczom zaświeciło słońce.