Już po raz 21. święto biegania w Krakowie „z historią w tle”!
W najbliższą niedzielę, 14 kwietnia już po raz 21. na ulice Krakowa wyruszą uczestnicy Cracovia Maratonu. Tysiące biegaczy rozpoczną i zakończą zmagania z królewskim dystansem 42 km i 195 m „z historią w tle” w scenerii Rynku Głównego. Na liście startowej widnieje rekordowa po okresie pandemii liczba zawodników – 6444! A zapisać się będzie można jeszcze w Biurze Zawodów zlokalizowanym na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana – w piątek i w sobotę. Limit zgłoszeń to 7000. Do organizowanego po raz dziewiąty Biegu Nocnego na 10 km, który odbędzie się w wieczór poprzedzający rywalizację maratończyków, zapisało się 4801 osób. Limit uczestników to 5000, zatem zostało jeszcze tylko 199 miejsc! Wcześniej, również w sobotę, 13 kwietnia tradycyjnie przy Błoniach odbędą się: Cracovia Maraton na Rolkach i 17. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX, a po raz pierwszy także wydarzenie dla miłośników nordic walking – Czaniecki Cracovia Walkathon. W czwartek, 11 kwietnia w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie zorganizowana została konferencja prasowa, podczas której mówiono o nadchodzącym weekendzie maratońskim w stolicy Małopolski.
W konferencji udział wzięli: Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i 21. Cracovia Maratonu Krzysztof Kowal, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal, Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu i Igrzysk Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i uczestnik 21. Cracovia Maratonu Michał Główka, Koordynator ds. bezpieczeństwa i zabezpieczenia trasy biegów Piotr Sokołowski, Community Manager ASICS FrontRunner Polska i uczestniczka 21. Cracovia Maratonu Zuzanna Bieńczak, Prokurent w Czanieckie Makarony sp. z o.o. Joanna Karbowiak i mistrz świata w nordic walking, trener prowadzący zajęcia z cyklu „Chodźże z nami!” Jakub Deląg. Obecni byli również przedstawiciele pozostałych Sponsorów i Partnerów, bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie takiego przedsięwzięcia.
Konferencja była transmitowana „na żywo” na profilu Cracovia Maraton na Facebooku. Zapis relacji można obejrzeć TUTAJ.
W trakcie spotkania pokazane zostały oficjalne koszulki techniczne 21. Cracovia Maraton i Biegu Nocnego na 10 km marki ASICS oraz medale, jakie za linią mety zawisną na szyjach uczestników wszystkich imprez wchodzących w skład dwudniowego święta biegania w Krakowie.
21. Cracovia Maraton będzie zwieńczeniem dwudniowego święta sportu, które rozpocznie się w sobotę, 13 kwietnia przy Błoniach Krakowskich. O godz. 9:00 wystartuje tam Cracovia Maraton na Rolkach (42 km i 195 m, ostatnie miejsca będą dostępne jeszcze w piątek w Biurze Zawodów), a następnie o godz. 12:30 dorośli i młodzież ruszą na symboliczną trasę o długości 4,2 km w ramach 17. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX (zapisy możliwe jeszcze w piątek i w sobotę w Biurze Zawodów). Oba te wydarzenia organizowane są przy okazji Cracovia Maratonu nieprzerwanie od 2006 roku.
Również dystans 4,2 km przemierzą uczestnicy tegorocznej nowości – Czaniecki Cracovia Walkathonu. To wydarzenie skierowane do miłośników zyskującego popularność maszerowania z kijami, w tym do licznych uczestników treningów nordic walking „Chodźże z nami!”, organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie w ramach projektu „Trenuj w Krakowie!”. Początek o godz. 13:30 (zapisy możliwe jeszcze w piątek i w sobotę w Biurze Zawodów). W tym przypadku nie będzie pomiaru czasu i nagród – liczy się udział w imprezie, integracja środowiska nordic walking i dobra zabawa. Uczestnicy otrzymają bawełniane koszulki, pakiety regeneracyjne oraz medal na mecie.
W wieczór poprzedzający 21. Cracovia Maraton, o godz. 21:30 po raz dziewiąty biegacze pokonają 10 km nocą. Po raz piąty z rzędu uczestnicy tej rywalizacji wystartują i zafiniszują tam, gdzie maratończycy – na Rynku Głównym. Widok oświetlonych zabytków i uliczek Starego Miasta z perspektywy biegacza to niepowtarzalne doznanie, o czym zgodnie zaświadczają zawodnicy mający za sobą udział w tej imprezie.
W krakowskim maratonie zawsze rywalizują też osoby z niepełnosprawnościami. Wśród nich są sportowcy na wózkach. Zanim 14 kwietnia o godz. 9:00 na trasę ruszą biegacze, wcześniej (o godz. 8:40) wystartują zawodnicy w kategoriach handbike, rim push i active wheelchair (zapisy możliwe jeszcze w piątek i w sobotę w Biurze Zawodów).
Trasa 21. Cracovia Maratonu w dużej mierze pokrywa się z ubiegłoroczną. W zasięgu wzroku uczestników znajdą się nie tylko najważniejsze krakowskie zabytki – jak Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale także nowoczesne, charakterystyczne dla naszego miasta obiekty – jak TAURON Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Kładka im. Ojca L. Bernatka. W Nowej Hucie uczestnicy imprezy po raz pierwszy pojawili się podczas czwartej odsłony Cracovia Maratonu (w 2005 roku), a w 2018 roku powrócili tam po 5 latach przerwy.
W trakcie pokonywania trasy 21. Cracovia Maratonu zawodnicy przebiegną m.in. przez najbardziej rozpoznawalne miejsce w tej dzielnicy – Plac Centralny im. Ronalda Reagana. Pokonując królewski dystans, uczestnicy biegu zobaczą również największe krakowskie obiekty sportowe – oprócz TAURON Areny Kraków, Stadiony Miejskie: im. Henryka Reymana i Cracovia, Halę 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych oraz Halę Widowiskowo-Sportową Suche Stawy w Nowej Hucie. Jak ma to miejsce od początku, uczestnicy tegorocznej odsłony krakowskiego maratonu pokonają także spory odcinek przy rzece Wiśle i okrążą Błonia Krakowskie.
Kraków stał się atrakcyjną destynacją nie tylko dla turystyki w klasycznym tego słowa rozumieniu, ale również dla sportowej, w tym właśnie biegowej. Najlepszym tego dowodem jest to, że na liście startowej 21. Cracovia Maratonu znajduje się już przeszło 500 zagranicznych zawodników, reprezentujących ponad 50 krajów z całego świata. Z kolei do tegorocznej edycji Biegu Nocnego na 10 km zgłosili się dotychczas biegacze z 35 państw.
Biuro Zawodów 21. Cracovia Maratonu i wszystkich pozostałych imprez będzie się mieścić na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Tam też będzie można skorzystać z propozycji i ofert przygotowanych przez Sponsorów i Partnerów, a na sobotę (w godz. 12:00-15:00) zaplanowany jest specjalny panel edukacyjny „Różne twarze maratonu”, w ramach którego eksperci opowiedzą o wielu aspektach związanych z bieganiem i startami w zawodach.
Cieszymy się, że z roku na rok frekwencja w naszych imprezach biegowych zwiększa się, a marka Cracovia Maraton jest coraz bardziej rozpoznawalna w Polsce i na świecie. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Krakowa do aktywnego udziału w weekendowych wydarzeniach, a także do kibicowania ich uczestnikom!
O zmianach w organizacji ruchu drogowego i w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, które będą obowiązywać 13 i 14 kwietnia 2024 roku można przeczytać w osobnym komunikacie.
Zachęcamy do zapoznania się z informatorem dla uczestników 21. Cracovia Maraton i wydarzeń towarzyszących oraz pressbookiem.
Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS