Kontuzje kolana

Kontuzje kolana u biegaczy zdarzają się wyjątkowo często i mogą mieć różne przyczyny, dlatego warto posiadać specjalistyczną wiedzą na ten temat. Jak je rozróżniać? Kiedy jest już ten moment, że trzeba iść do lekarza czy fizjoterapeuty? Z odpowiedzią na to i inne pytania przychodzi zespół SPORTOKLINIK.

Główne przyczyny kontuzji kolana u biegaczy.

Co powoduje kontuzje kolana u biegaczy?


Bieganie jest najpopularniejszą metodą utrzymania dobrej kondycji, ale jednocześnie jest też przyczyną wielu dolegliwości. Więcej niż 80% kontuzji u biegaczy związanie jest z powtarzającymi się przeciążeniami i mikrourazami.

Błędy treningowe są najczęstszym źródłem kontuzji, zwłaszcza brak odpowiedniego przygotowania, brak rozciągania, szybkie zmiany i zwiększanie dystansu, większa ilość treningów w krótkim czasie, niewłaściwy trening interwałowy (przechodzenie od małych prędkości na długich dystansach do szybkich w mieszanym terenie) oraz niewystarczająca regeneracja między sesjami treningowymi.

Istnieją cztery okresy, w których biegacze są najbardziej narażeni na kontuzje:

- w ciągu pierwszych 4 do 6 miesięcy biegania,

- po powrocie po kontuzji do biegania,

- gdy zwiększamy intensywność treningów i dystans biegania,

- gdy zmieniany jest rodzaj biegu, np. na biegi górskie.
 

Kolano biegacza  dlaczego pojawia się kłujący ból?

 

Miejsce dolegliwości

Przyczyna

Objawy

Leczenie

staw rzepkowo-udowy / chrząstka stawowa

zwiększona intensywność treningów,

zmiana terenu,

zmiana butów do biegania.

ból lokalizujący się w części przedniej kolana, nasilający się podczas zginania kolana,

zwłaszcza zbiegania, obrzęk, rozpieranie, ucisk.

modyfikacja treningu, unikanie wzniesień, rozciąganie, rolowanie, wzmacnianie mięśni, terapia manualna, fizykoterapia, leki przeciwzapalne.

uszkodzenia łąkotek

urazy skrętne, nagła zmiana kierunku biegu przy ustabilizowanej stopie zwłaszcza w zgięciu,

wielokrotne mikrourazy.

ból kolana po stronie bocznej lub przyśrodkowej, obrzęk, przeskakiwanie, blokowanie kolana.

zazwyczaj leczenie operacyjne: naprawa, zeszycie łąkotki lub częściowe usunięcie w zależności od miejsca uszkodzenia.

więzadła i ścięgna

przeciążenie, niewłaściwa technika biegania, stan zapalny; może stać się przewlekły jeśli nie jest leczony.

ból i tkliwość w okolicy przyczepu i przebiegu ścięgien, obrzęk, ocieplenie.

odpoczynek, aż ustąpią ostre objawy, chłodzenie, rolowanie, rozciąganie, fizyko i kinezyterapia, terapia manualna, leki przeciwzapalne, PRP.

 

Jak leczy się kontuzje u biegaczy? Kontuzje kolana  jak je rozróżniać i kiedy jest już ten moment, że trzeba iść do lekarza czy fizjoterapeuty?


Podstawowe podejście do leczenia kontuzji u biegaczy obejmuje odpoczynek i modyfikację aktywności w celu umożliwienia gojenia i redukcji stanu zapalnego. Gdy pojawia się silny ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości lub nie ma poprawy po odpoczynku, rozciąganiu/rolowaniu i okładach z lodu zaleca się natychmiastową pomoc medyczną: specjalista ortopeda i fizjoterapeuta. Celem konsultacji ortopedycznej jest zdefiniowanie przyczyny dolegliwości i ukierunkowania dalszego leczenia: rehabilitacja/leczenie operacyjne. Praca z fizjoterapeutą ma na celu poprzez terapię manualną i trening motoryczny doprowadzić do bezpiecznego powrotu do pożądanego poziomu biegania. Pamiętaj, błędy treningowe to najczęstsza przyczyna kontuzji. Dobrze zaplanowany program zapobiega kontuzjom i przynosi korzyści sportowcowi.

Wskazówki dotyczące zapobiegania urazom


Aby uniknąć kontuzji spowodowanych przeciążeniem lub umożliwić bezpieczny powrót do biegania po przerwie, biegacz powinien przestrzegać zasady 10% (ograniczyć wzrost tygodniowego biegania lub tempa o 10% tygodniowo). Tak więc, jeśli biegasz 10 km tygodniowo i chcesz zwiększyć swój trening, biegnij 11 km w następnym tygodniu i 12 km w kolejnym tygodniu itd. Ten program powinien być połączony z rozciąganiem, rozwojem siły i wytrzymałości. Treningi powinny być urozmaicone.

Urozmaicony trening może być niezwykle korzystny dla biegacza w okresie powrotu do zdrowia po kontuzji lub podczas rozpoczynania programu biegowego. Może składać się z: pływania, aqua joggingu, jazdy na rowerze stacjonarnym lub jakiejkolwiek innej aktywności, która pomaga budować wytrzymałość. Zaczynamy od aktywności o niskim obciążeniu, a następnie zwiększaj obciążenia i bieganie, jednocześnie zmniejszając aktywność cross-treningową.

Wybierając buty do biegania, sportowiec powinien poszukać modelu, który będzie wygodny i dopasowany do konkretnej anatomii stopy. Gdy przebieg buta przekracza 650-850 km, należy go wymienić.

Idealna powierzchnia do biegania to: płaska, gładka, sprężysta i dość miękka. Unikaj betonowych lub nierównych nawierzchni drogowych, jeśli to możliwe. Na początku należy unikać wzniesień ze względu na zwiększony nacisk na kolano, zwłaszcza staw rzepkowo-udowy.


dr. med. Paweł Skowronek

Zespół Sportoklinik