„Sport to zdrowie!” – rozmowa z Lidią Stopyrą ze Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie
Zapraszamy do lektury rozmowy z lek. med. Lidią Stopyrą – Ordynatorem Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie, na rzecz którego trafią środki z projektu PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e).
Projekt PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e) rozpoczął się 19 października, a jego uczestnicy biegają na różnych dystansach na rzecz Pani Oddziału. Mimo brak atmosfery jaką znamy z wydarzeń w których biegacze mogą ze sobą rywalizować w świecie rzeczywistym i przy obecności publiczności, wiele osób zdecydowało się jednak biegać indywidualnie. Można biec, bo sport to zdrowie! Czy Pani w swojej praktyce lekarskiej wiele razy przekonywała się w racji tego hasła?
Lidia Stopyra, Ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie: - Cały czas! Pracuję już ponad 20 lat i mówię stanowczo: sport to zdrowie! To nie tylko sloganowe hasło. Wiem na sto procent, że dzieci, które uprawiają sport, mniej chorują, mają lepszą odporność i zdecydowanie lepiej się leczą.
Jak wyglądają relacje Pani Ordynator ze sportem? Ma Pani swoją ulubioną dyscyplinę?
- I nie jedną!
Może nam Pani zdradzić więcej szczegółów? Liczymy, że to bieganie, skoro rozmawiamy o PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e)?
- Pływam, biegam i jeszcze jeżdżę na rowerze. Ostatnio niestety się zaniedbałam i teraz głównie biegam w sprawach zawodowych. Ale przed pandemią regularnie ćwiczyłam. Mam nadzieję, że uda się wrócić do systematycznych treningów.
Chcielibyśmy poruszyć również trudny temat – jakim są kwestie finansowe. PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e) jest wydarzeniem charytatywnym, suma zebrana z opłat za pakiety startowe premium biegu wirtualnego, opłat startowych za udział w biegu maratońskim 8.11.2020 r. oraz środki pozyskane od sponsorów takich jak: Sponsor Tytularny PZU, Superbet Zakłady Bukmacherskie, Asics Polska, FoodCare (w tym marki Ostromecko, Gellwe, Frugo), a także Termy Krakowskie zostaną przekazane na rzecz Oddziału, którym Pani kieruje. Jakie są najpilniejsze potrzeby w związku z walką z pandemią?
- To wspaniale, że Miasto Kraków, biegacze, aktorzy, sportowcy i sponsorzy zdecydowali się wziąć udział w akcji charytatywnej. Nasze potrzeby są obecnie olbrzymie. W walce z COVID-19 wbrew pozorom jest niezbędny nie tylko tzw. ciężki sprzęt: respiratory, stanowiska intensywnej terapii. Mimo że u dzieci COVID-19 przebiega inaczej, tym niemniej dużo dzieci wymaga hospitalizacji i dlatego potrzebujemy takich zwykłych sprzętów. Przydadzą się nam bardzo liczne stetoskopy, tak żeby każde dziecko miało swój dedykowany stetoskop. Potrzebujemy również termometry, których wiele zużywamy. Brakuje nam także pulsoksymetrów. Największym naszym marzeniem jest jednak sprzęt do fumigacji (urządzenie do sterylizacji pomieszczeń) i liczę, że uda się wreszcie go zakupić. Dlatego dziękujemy Zarządowi Infrastruktury Sportowej za taką wspaniałą inicjatywę, a wszystkim uczestnikom, sponsorom, sportowcom i aktorom za pomoc i solidarność społeczną. Jesteśmy ogromnie wzruszeni, że tyle osób zaangażowało się w pomoc naszemu Oddziałowi. Przekażą nam nie tylko pieniądze, ale także środki ochrony osobiste i produkty. Mimo że te firmy same przeżywają trudne czasy, decydują się jednak pomagać innym. Jesteśmy pod wrażeniem, dziękujemy!