Sprzęt biegacza – na co zwrócić uwagę?

Bieganie to jedna z najprostszych i najbardziej dostępnych aktywności. Każdy zna prawdę życiową, że do biegania za wiele nie potrzeba. Wystarczy założyć buty, spodenki, koszulkę i można ruszać w teren, bez względu na czas i miejsce, w którym się obecnie znajdujemy. Jest jednak pewne „ale”…

Fot. Jacek Prondzyński

Prawda życiowa jest też taka, że najważniejsze są zdrowie i bezpieczeństwo, a na to, wybierając odpowiedni sprzęt biegacza, możemy już mieć bezpośredni wpływ. Poza najistotniejszym – zdrowiem, ważne są również komfort i wygoda, bo przecież bieganie ma sprawiać nam przyjemność, a nie problem, który może pojawić się w przypadku nieodpowiedniego doboru poszczególnych elementów.

Temat oczywiście jest bardzo złożony i można tu rzec klasykę jeśli mówimy o podejściu do biegania, czyli – to zależy!  

To zależy od tego, czy mamy jakieś problemy zdrowotne, to zależy jak nasze ciało jest zbudowane, to zależy jaki mamy budżet do wydania i w końcu to zależy również od tego, ile, gdzie i co w ogóle biegamy. Jest natomiast kilka uniwersalnych prawd i faktów, na które powinniśmy zwrócić uwagę i które powinny pomóc przy wyborze sprzętu, by aktywność, którą tak bardzo kochamy, była bezpieczna i przyjemna.

OBUWIE

To podstawa. Od tego się wszystko zaczyna. Najważniejszą kwestią jest odpowiedni dobór obuwia. Startówki, treningowo-startowe, treningowe, trailowe. Czy bieżnik ma być jak opona w Formule 1, czy agresywny, by nie straszne były nam skały czy błoto. Każde służą do czegoś innego i każde możemy założyć na inny trening, zawody czy po prostu wychodząc do parku potruchtać w niedzielne popołudnie. Nie będę tu oryginalny, twierdząc że najlepszą opcją jest wybrać się do sklepu biegowego, gdzie możemy liczyć na pomoc specjalisty. Zarówno w przypadku odwiedzin w sklepie, jak również w przypadku samodzielnego doboru poniżej kilka podpowiedzi –odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

- Na jaki teren mają być przeznaczone buty: asfalt, polne i leśne ścieżki, górskie szlaki, a może tartanowa bieżnia lekkoatletyczna?

- Czy buty mają służyć na długie wybiegania, czy szybkie zawody? A może mają być uniwersalne, aby nadawały się do jednego i drugiego?

- Jakiego typu biegaczem jesteś? Określ, jak Twoja stopa zachowuje się podczas biegu opadając na podłoże (stopa supinująca, stopa neutralna czy stopa pronująca).

Kiedy odpowiesz już sobie na wyżej wskazane pytania, zdecydowanie warto buty przymierzyć. Najlepiej kilka par (różnych modeli), by mieć dobre porównanie. Warto również przymierzyć dany but w różnych rozmiarach, by sprawdzić, w których czujemy się najlepiej i najbardziej komfortowo. Pamiętać należy o zasadzie, że buty do biegania muszą być minimum o pół lub o rozmiar większe od tych, w których chodzimy na co dzień. To wszystko dla naszego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa naszych nóg i stawów, a także dla naszej wygody.


Fot. Piotr Kucza

ODZIEŻ

Wybierając odpowiednią odzież, zwracajmy uwagę przede wszystkim na porę roku oraz panujące warunki atmosferyczne (chyba że biegamy na bieżni mechanicznej w domu lub na siłowni – tutaj wybór będzie łatwiejszy). Latem – odzież bardzo lekka i przewiewna, zimą – zapewniająca komfort cieplny przy jednoczesnym dobrym odprowadzeniu wilgoci.

Koszulki  i bluzy – przede wszystkim – lekkie i przewiewne, takie, które dobrze oddychają i odprowadzają wilgoć. Kiedyś biegało się w zwykłych bawełnianych koszulkach, co niejednokrotnie kończyło się przeziębieniem i chorobą. Dzisiaj na szczęście do wyboru mamy wysokiej jakości materiały techniczne z mnóstwem nowoczesnych technologii. Dzięki temu bieganie jest zdecydowanie przyjemniejsze.

Spodenki – najważniejsze, by nie krępowały ruchów i zapewniały wygodę w pasie. Jedni wolą krótkie, inni trochę dłuższe, jedni luźniejsze, inni bardziej obcisłe. Nie ma to większego znaczenia. Ważne, żeby czuć się w nich komfortowo i pewnie. Dobrą opcją jest, gdy posiadają kieszonkę na kluczyki czy telefon – ten element często się przydaje.

Skarpetki – techniczne, które nie będą nas zbytnio uciskać, a stopa nie będzie nadmiernie się pocić. Istotna jest również ich długość – gdy na zewnątrz jest chłodniej, powinniśmy pamiętać o naszych Achillesach, które łatwo „przeziębić”. Zakładajmy wtedy wyższe i cieplejsze skarpety. W tym miejscu dodam również, że dobrą opcją mogą być wysokie pod kolana skarpety (getry) lub kompresy, które z jednej strony zapewniają nam dodatkowy komfort cieplny (dobre właściwości termoaktywne i oddychające), jak również dodatkową kompresję, co ma pozytywny wpływ przy bieganiu na dłuższych dystansach.


Fot. Piotr Kucza

Kiedy na zewnątrz robi się chłodniej, należy zwrócić uwagę na odzież, która będzie zabezpieczać nas przed wychłodzeniem i przewianiem. Należy pamiętać, aby nawet w te chłodniejsze dni nie ubierać się za ciepło, ponieważ po chwili biegu będziemy już rozgrzani. Warto stosować sprawdzoną metodę ubioru „na cebulkę” – kilka cienkich, dobrze oddychających warstw.

Kurtkę należy dobrać w zależności od jej przeznaczenia. Głównie powinniśmy zwrócić uwagę na to, by zabezpieczyć przednią część klatki piersiowej, czyli miejsce, w którym jesteśmy narażeni bezpośrednio na wiatr. Zazwyczaj kurtki są w tym miejscu dodatkowo ocieplane, natomiast tylna część najczęściej wykonana jest z materiału bardziej elastycznego, miękkiego, lepiej odprowadzającego wilgoć. Rynek ma nam do zaoferowania różne opcje technicznych kurtek do biegania. Znajdziemy zarówno typowe, lekkie wiatrówki, ale także kurtki przeciwdeszczowe, a nawet ciepłe, zimowe. Wszystkie mają zapewnić nam oczekiwaną swobodę oraz – co istotne – odpowiedni komfort termiczny organizmu. Materiały, z których są wykonane nie przeszkadzają podczas ruchu, co pozytywnie wpływa na wygodę w trakcie biegania. Warto, by miały odblaskowe elementy, co zwiększa nasze bezpieczeństwo, gdy na zewnątrz się ściemni. Dla niektórych istotne są również kieszenie oraz kaptur – to te małe rzeczy, które mogą mieć duże znaczenie.

Legginsy podczas biegania muszą przede wszystkim zapewnić nam swobodę ruchów, nie mogą być ani za ciasne, ani za luźne, zarówno na wysokości ud, jak również na wysokości naszych łydek. Niektóre posiadają zamki przy kostkach, co ułatwia ich zakładanie i ściąganie. Generalnie – musi być komfortowo. Warto zwrócić uwagę na pas, ponieważ zdarzają się mniej i bardziej wygodne w użytkowaniu. Na zimowe, mroźne dni, polecam zaopatrzyć się w legginsy dodatkowo ocieplane.

W jesienne czy zimowe dni, kiedy podczas treningu naturalnie się pocimy, a o przeziębienie nietrudno, pamiętać również należy o czapce i rękawiczkach. W przypadku rękawiczek większej filozofii nie ma (byle było ciepło w dłonie i palce), natomiast przy czapce zwracajmy uwagę, by nie była typową, bawełnianą czapą, ponieważ kiedy przyjmie pot i dodatkowo porcję deszczu lub śniegu, o komforcie możemy zapomnieć, a o chorobę nietrudno.


Fot. Idea Photography

AKCESORIA I GADŻETY BIEGOWE

Przykłady akcesoriów i gadżetów biegowych można by wymieniać w nieskończoność, ludzka wyobraźnie nie zna granic. Ja przy wyborze sprzętu zwróciłbym uwagę na dwa elementy, które są najbardziej przydatne i najczęściej przez biegaczy wykorzystywane.

Zegarek-pulsometr – dla mnie podstawa każdego treningu. Oprócz rozbudowanych funkcji i możliwości analizy poszczególnych elementów będących częścią naszego biegania, przede wszystkim urządzenie pokazuje nam czas, tempo, dystans naszej aktywności, a także wysokość naszego tętna. Tutaj wiele zależy od naszego budżetu. Warto zaznaczyć, że sam najdroższy zegarek nie da nam gwarancji, że staniemy się szybszymi czy lepszymi biegaczami. Na początku na pewno wystarczy podstawowa wersja urządzenia, w przystępnej dla wszystkich cenie.


Fot. Jacek Prondzyński

Plecak lub pas biegowy, do którego można włożyć softflaski z odpowiednim napojem lub żele energetyczne, kijki i inne gadżety, gdy wybieramy się na górską, biegową przygodę – ale nie tylko. Sam osobiście zakładam pas biegowy na każdy trening. Jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie, by schować telefon, klucze, żel, czy nawet softflask. Kiedy wybieramy się na bardzo długie wybieganie, zwłaszcza po górskich szlakach, warto już zabrać ze sobą plecak biegowy, gdzie znajdzie się dodatkowe miejsce m.in. na kijki, kurtki przeciwdeszczowe, większą ilość wody czy prowiant. Dlatego też przy wyborze plecaka lub pasa biegowego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by był wykonany z odpowiedniego materiału, który jest przewiewny i wytrzymały oraz na to, by wielkościowo odpowiadał naszym oczekiwaniom (czy ma wystarczającą liczbę kieszonek, czy jest funkcjonalny, co pomoże nam bez problemu wyciągać elementy znajdujące się wewnątrz, czy samo zakładanie nie jest zbyt skomplikowane i czasochłonne).


Fot. Michał Leśniak

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE SPRZĘTU DO BIEGANIA?

Bezpieczeństwo, komfort i wygoda. To trzy najważniejsze kwestie przy wyborze każdego rodzaju sprzętu, który będzie wykorzystywany przez nas podczas najpopularniejszej aktywności sportowej na świecie. Te trzy elementy są gwarancją wybuchu endorfin, hormonu szczęścia jaki wytwarza się w organizmie podczas biegania. A kiedy w tym wszystkich uwzględnimy jeszcze wygląd, który będzie nam najbardziej odpowiadał i który będzie cieszyć nasze oko – każdy ruch przy wykorzystaniu naszego sprzętu będzie wielką przyjemnością.


Fot. Andy Astfalck