Trenerskie wskazówki przed startem w 3. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim

W niedzielę, 16 października nastąpi ostatnia odsłona Królewskiej Triady Biegowej – 3. PZU Cracovia Półmaraton Królewski. To ukoronowanie tegorocznych treningów i startów. Finisz na płycie TAURON Areny Kraków z pewnością zostanie w pamięci na długo i będzie motorem napędowym do nowych przygotowań biegowych w 2017 roku. Aby start w krakowskiej połówce zakończył się pełnym sukcesem, warto skorzystać z rad Trenerów AZS AWF Kraków Masters.

Przed nami wielka biegowa impreza, na którą Kraków czekał i zasługiwał! Chęć startu wyraziło prawie 9 tysięcy uczestników. Ubiegłoroczna edycja pokazała, że można tu biegać szybko. Bardzo szybko. Zwycięzca przebiegł 21 km i 97,5 m w czasie ok. 1 godz. i 2 minut. A kobieta w 1,12. Efekt? W tym roku rekordowa liczba uczestników zapisała się, by rywalizować na ulicach Krakowa. To znak, że tu da się biegać po rekordy życiowe! Czego i Wam życzymy.

Aby start zakończył się pełnym sukcesem przyda Wam się parę rad i wskazówek. Nawet tych banalnych, o których wszyscy wiedzą, ale zapominają by je stosować!

  1. Logistyka   
    Przyjdźcie na linię startu wcześniej, aby spokojnie ustawić się w swoich strefach czasowych. Bez stresu i niepotrzebnej straty energii przygotować się do biegu. Rozgrzać się, przebrać i złożyć rzeczy. Pamiętajcie, że TAURON Arena Kraków to duży obiekt i depozyt znajduje się kilkaset metrów od linii startu. Jak wpadniecie „za pięć dwunasta”, to masa wysiłku pójdzie na marne. Warto załatwić wszystko spokojnie.

Rada dla wszystkich: 20 minut nic nie zmieni w Waszym rozkładzie dnia, a  przed startem w połówce może mieć kolosalne znaczenie. Nie warto ryzykować. Wstańcie w niedzielny poranek trochę wcześniej!

  1. Rozgrzewka

Będzie dość zimno. Trzeba się właściwie rozgrzać!  Kilometr czy półtora truchtu, parę przebieżek, w tym jedna dłuższa – nawet taka 300-metrowa, trochę rozciągania. Dopiero po rozgrzewce przebieramy się w strój startowy i oddajemy depozyt. Koszulkę z numerem startowym załóżcie po rozgrzewce. Nie przed! Ona po prostu powinna być sucha! I znów przypominamy – na to trzeba mieć czas i być zorientowanym w poruszaniu się po obiekcie! Wiedzieć gdzie jest depozyt, gdzie toaleta, gdzie moja strefa czasowa! Sprawdźcie wszystko przed startem!

Rada dla wszystkich: weźcie stary T-shirt, najlepiej z długim rękawem. Na pewno znajdziecie coś w swojej szafie. Na czas oczekiwania w sektorach powinniście włożyć coś ciepłego.

  1. Ubiór

Wielu z Was pyta o strój na start. To zależy od pogody, od temperatury, wiatru, deszczu. Generalnie powinniście zachować jak najwięcej energii na starcie, ale nie możecie też ryzykować przegrzania w dalszej części dystansu. Popatrzcie jak ubiera się czołówka zawodowców. Spodenki – najlepiej 3/4,  koszulka na ramiączkach lub T-shirt. Czapka i rękawiczki, jeśli jest zimno. Przez pierwsze kilometry powinno być Wam chłodniej, nie możecie tracić energii. Wasz ubiór powinien być komfortowy, ale przede wszystkim sprawdzony.

Rada dla wszystkich: weźcie ze sobą czapkę i rękawiczki. Stare, zużyte... Jak będzie zimno, załóżcie na start. Po paru kilometrach, jeśli będzie za gorąco, to nie będzie żal się ich pozbyć. Jak złożycie nowe, firmowe, to na pewno tego nie wyrzucicie, bo po prostu szkoda.

  1. Start

Ustawcie się w swoim sektorze czasowym. Jeśli chcecie pobiec 1:20 czy 1:30 – Wasze miejsce jest w pierwszych strefach. Jeśli próbujecie swoich sił na 2 godziny – nie ma sensu przeszkadzać Waszym kolegom i pchać się do przodu. Dość jasno jest to napisane w regulaminie. Czas, by polscy zawodnicy zaczęli stosować zasady biegowego savoir-vivre. Naprawdę nie ma sensu przeszkadzać sobie nawzajem!

Rada dla wszystkich: Nie jest ważne, że przez linię startu przebiegniecie po kilku minutach od wystrzału startera. To nie ma żadnego znaczenia! Czas jest mierzony dzięki „chipom”(czas netto – mierzony od momentu przekroczenia linii startu). Tylko 50 pierwszych zawodników ma mierzony czas brutto.

  1. Dystans:

Musicie pokonać dystans 21 km i 97,5 m. Jest kilka mostów, więc może być wietrznie. Pierwsze 15 km sugerujemy biec tempem kontrolowanym. Tzn. takim, jakie wytrenowaliście w czasie przygotowań! Nie dajcie się ponieść atmosferze startu, euforii pierwszych kilometrów. Po „piętnastce” macie 6 kilometrów, żeby pokazać Wasz „testosteron”. Warto mieć siłę na finisz i uśmiech na TAURON Arenie Kraków.

Rada dla ambitnych: Masz na starcie tętno 170, nie ma szans, że będziesz w  stanie utrzymać takie obciążenie do końca. Dla większości /ze sport testerami/ HR max to ok. 160 ud/min – spójrzcie zatem na wyświetlacz!

Podsumowanie:
3. PZU Cracovia Półmaraton Królewski to nasza docelowa, jesienna impreza. Potraktujcie ją w sposób szczególny. Stwórzmy w Krakowie wyjątkową, biegową atmosferę. Na każdym poziomie zaawansowania sportowego. Doceńcie zawodowców. Cieszcie się ze swoich życiówek i postępów. Uczcie się na swoich porażkach.
A potem będzie czas na świętowanie, odpoczynek, regenerację, a także na zimowe przygotowania do jeszcze bardziej ekscytującej imprezy – 16. PZU Cracovia Maraton.

Trzymamy za Was kciuki! Do zobaczenia na starcie, trasie i mecie!
Medale czekają na wszystkich!

Trenerzy AZS AWF Kraków Masters