Za dwa dni start zapisów do 21. edycji Cracovia Maraton

W środę, 8 listopada, o godzinie 12:00 rozpoczną się zapisy internetowe do najważniejszej przyszłorocznej imprezy biegowej w Krakowie – 21. edycji Cracovia Maraton. Samo wydarzenie zostało zaplanowane na 21 kwietnia 2024 roku. Bądźcie z nami na linii startu!

#zHistoriąwTle

Odbywający się od 2002 roku Cracovia Maraton to najważniejsze wydarzenie biegowe w Krakowie i największy wiosenny bieg na królewskim dystansie w Polsce. Jest najbardziej międzynarodowym wśród polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy.

Impreza odbywa się pod hasłem „z historią w tle”. Od 2014 roku start i meta maratonu mieszczą się na Rynku Głównym, jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. Uczestnicy przebiegają obok najważniejszych zabytków miasta, takich jak Sukiennice, Zamek Królewski na Wawelu, kościół na Skałce. Mijają także nowoczesne, charakterystyczne dla stolicy małopolski obiekty, takie jak TAURON Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy kładka im. o. Bernatka. W 2005 roku biegacze po raz pierwszy pojawili się w Nowej Hucie, a powrócili tam w 2018 roku, po pięciu latach przerwy.


Cracovia Maraton w liczbach

Organizowany od 2002 roku Cracovia Maraton to jedna z najpopularniejszych imprez biegowych w Polsce. Jest to też najbardziej międzynarodowy spośród wszystkich polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. W dotychczasowych edycjach Cracovia Maraton gościliśmy biegaczy z 70 krajów. 

W 20. edycjach Cracovia Maraton bieg ukończyło 61 392 zawodników i zawodniczek.  

Rekordy trasy krakowskiego maratonu, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, zostały ustanowione podczas jego 18. edycji. Wynoszą one odpowiednio dla mężczyzn: 2:09:18 (Cyprian Kotut z Kenii) oraz dla kobiet 2:28:03 (Wiktorija Chapilina z Ukrainy).

Wyniki wszystkich edycji Cracovia Maraton można sprawdzić TUTAJ.

Pobiegnijcie w 21. Cracovia Maraton i twórzcie historię razem z nami! Start zapisów: 8 listopada o godz. 12:00!

fot. Szymon Gruchalski/archiwum ZIS