„Dziesiątka” Rafała Wilka

Choć ikoną i bohaterem Cracovia Maratonu jest od lat, to dziś zapisał piękną kartę w historii wydarzenia. Rafał Wilk – trzykrotny złoty medalista paraolimpijski (dwa złote medale w Londynie, jeden w Rio de Janeiro – tam też srebro), były znakomity żużlowiec, po raz dziesiąty triumfował w rywalizacji zawodników z niepełnosprawnościami startujących na wózkach.

W Krakowie, jak zwykle nie miał sobie równych. Dystans 42 km i 195 m pokonał w czasie 01:07:48. Drugie miejsce zajął Jakub Staszkiewicz. Trzeci na mecie zameldował się Rafał Szumiec.

- Mnie wygrywanie nie nudzi. Moich rywali może tak, ale mnie nie. Cieszę się, że forma jest dobra, zwłaszcza, że jest to rok olimpijski. Wygrałem po raz dziesiąty i mogę powiedzieć, że jestem królem Krakowa – mówił na mecie zwycięzca.

Wśród pań najszybsza była Anna Oroszova ze Słowacji. Podium uzupełniły Katarzyna Lewera i Karolina Bronowicz.

W kategorii active wheelchair wśród mężczyzn na podium uplasowali się kolejno: Witold Misztela, Piotr Gołębiowski i Krzysztof Ślusarczyk. Wśród kobiet: Katarzyna Graba, Karolina Pająk i Agata Cieśluk.

Łącznie w 21. Cracovia Maratonie dla zawodników z niepełnosprawnościami startujących na wózkach wzięło udział 40 osób.