„To od was zależy, jak będzie wyglądać wasza emerytura ruchowa!” – z Grzegorzem Sudołem o nowych projektach sportowych w 2021 roku

Razem z Grzegorzem Sudołem – trzykrotnym olimpijczykiem, medalistą mistrzostw świata i Europy, a obecnie trenerem AZS AWF Kraków Masters podsumowaliśmy 2020 rok oraz porozmawialiśmy o planach na najbliższe miesiące. Wychodzimy z szeroką ofertą sportową dla wszystkich mieszkańców Krakowa i ich rodzin. Stawiamy na sport i aktywność fizyczną. Nie zatrzymujemy się, bo gdy nadejdzie czas – będziemy gotowi!

Za nami bardzo ciężki rok, nie odbyły się żadne z naszych imprez biegowych w klasycznej formule, treningi również przybrały inną formę Chyba nikt tak jak Ty nie wie, jakie emocje targały naszymi zawodnikami. Szczególnie tymi, którzy uczestniczyli w cotygodniowych spotkaniach przed naszymi imprezami biegowymi. Po ogłoszeniu „lockdownu” w pierwszej połowie roku, staraliśmy się podtrzymać aktywność fizyczną i – co może ważniejsze – kontakt z ludźmi poprzez akcję #trenujwdomu. Później nastąpiła radość, kiedy dostaliśmy zielone światło dla sportu. Jakie emocje przeżywali biegacze przez ten czas?

Grzegorz Sudoł, trzykrotny olimpijczyk, medalista mistrzostw świata i Europy, a obecnie trener AZS AWF Kraków Masters: Dużo się działo w głowach naszych zawodników. Obserwowaliśmy ich wątpliwości co robić, ich duże zdezorientowanie jak intepretować przepisy itd. Wiele razy odpowiadaliśmy na pytania gdzie biegać, gdzie nie można biegać, czy w maseczce, czy bez zasłaniania twarzy itd. Staraliśmy się wychodzić naprzeciw sytuacji – zawsze mając na uwadze zdrowie i dobre samopoczucie. Akcja #trenujwdomu była czymś, co niesamowicie mobilizowało zawodników – widzieli trenerów, mieli z nimi choćby wirtualny kontakt, pracowali nad innymi elementami treningu. Pozwalało to zachować spokój, że nie zostali sami, że nadal realizują program przygotowań, są aktywni i czekają na „normalność”.

Do końca stycznia 2021 roku czekaliśmy na to, co się wydarzy.  Zakładaliśmy różne scenariusze dotyczące organizacji 19. Cracovia Maraton i imprez towarzyszących, ale z uwagi na panujące obostrzenia podjęliśmy jedną z najcięższych decyzji – nasze wiosenne imprezy nie odbędą się w 2021 roku. Chcemy jednak ciągle przypominać wszystkim, jak ważny jest sport  i aktywność fizyczna. Analizowaliśmy także, jak będzie wyglądał biegowy 2021 rok i podjęliśmy decyzję o zaproponowaniu nieco szerszej oferty treningowej niż dotychczas – nasze spotkania biegowe będą ofertą nie tylko dla naszych „stałych bywalców”, ale także dla nowych osób. 

Grzegorz Sudoł: Za nami ciężki rok, zarówno dla organizatorów biegów, jak i dla zawodników „głodnych” rywalizacji. Wiele osób jednak odeszło trochę od regularnych zajęć biegowych, od aktywności fizycznej – co trochę martwi. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszego dobrego samopoczucia, zdrowia, przeciwdziałaniu otyłości czy wielu innym chorobom. Analizując, że wiosna jest raczej niepewna w wydarzenia sportowe (zawody), przygotowaliśmy dla Was kilka niespodzianek, szerszą ofertę zajęć. Zapraszamy na zajęcia biegowe stałych naszych bywalców,  ale również nowe osoby – chcące rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Będziemy proponować konsultacje przed wyznaczonymi treningami. Mamy dla Was niespodziankę – zajęcia z nordic walking, które mamy planowane co 2 tygodnie w soboty. Nowością będą zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci, rozpoczynające się równolegle z zajęciami biegowymi, 21 marca.

W jaki sposób rozmawiasz z zawodnikami podczas treningów czy spotkań w tym trudnym czasie, jak starasz się ich motywować? Jesteś na pewno inspiracją dla wielu osób. Twoje zdanie na pewno ma dla nich ogromne znaczenie.

Grzegorz Sudoł: Zawsze dużo rozmawiam ze swoimi zawodnikami. Staram się ich przekonać, że to co robią ma sens. Że nawet jak nie ma startów to nie jest to czas stracony. Praca, którą wykonują nie pójdzie do kosza, nie zostanie zapomniana. Wręcz przeciwnie – że jest to świetna baza do kolejnych sezonów, jest to czas na poznanie swojego organizmu i na uzupełnienie zaległości sprawnościowych, rozciągania, wzmacniania itd. Należy szukać zawsze pozytywów w zaistniałej sytuacji. Wiele osób nigdy nie miało czasu na spokojny trening, bo byli skoncentrowani na kolejnych i kolejnych zawodach co 3 dni, co tydzień – często nie wypoczywając. Cieszę się, że wiele ludzi umie się odnaleźć po tak trudnym sezonie i nie straciło motywacji – jest to zdecydowana większość.

Jak będą wyglądały treningi biegowe w 2021 roku? Dla kogo przygotowana jest oferta i jak często trzeba będzie się zrywać wcześnie z łóżka w niedzielne poranki? :)

Grzegorz Sudoł: Rozpoczynamy spotkania 17 marca zajęciami halowymi. Od 21 marca będziemy spotykać się przed głównym wejściem do TAURON Areny Kraków i realizować plan biegowy w terenie. Oferta przygotowana jest zarówno dla osób zaawansowanych biegowo, jak i również dla osób początkujących. Będziemy spotykać się o godzinie 9:00 – to dobra godzina do biegania.

Nasze zajęcia biegowe przeznaczone będą tym razem nie tylko dla osób, które przygotowują się do biegów wchodzących w skład Królewskiej Triady Biegowej. Rozszerzyliśmy ofertę i każdy, nawet początkujący biegacz może do nas dołączyć. Dlaczego warto postawić sobie takie wyzwanie?

Grzegorz Sudoł: Nasze zajęcia są przygotowane dla wszystkich, którzy chcą pod okiem trenerów spędzić aktywnie czas. Zapraszamy nie tylko tych, którzy startują w Królewskiej Triadzie Biegowej, ale przede wszystkim osoby które chcą zacząć swoją przygodę z bieganiem. Zajęcia te pozwolą przygotować się osobom początkującym zdrowo, poprawnie technicznie i odpowiednio intensywnie. Będziemy doradzać jak się ubrać, czego nie robić i o co powinno się zadbać. Za chwile wiosna, wiec może warto postawić sobie jakieś cele, rzucić wyzwanie sobie czy też innym osobom. Nie odkładajcie decyzji o kolejne tygodnie, to naprawdę najlepszy czas aby się pojawić na naszych spotkaniach biegowych. Zapraszamy – my pomożemy Wam we wszystkim!

Na pewno znajdą się tacy, którzy znajdą milion wymówek, aby nie zacząć… „Bo jestem nowa/y”, „bo wszyscy już mają swój poziom, a ja nigdy nie biegałam/em”, „bo nie mam odpowiednich butów”, ,,bo przecież kto tam będzie zajmował się jakimś „żółtodziobem”, „skoro grupa biegaczy jest ze sobą od x lat” etc.  Jak wyeliminować ,,bo…”? :) 

Grzegorz Sudoł: Przyjdźcie i zobaczycie, że w grupie oraz pod okiem trenerów łatwiej jest rozpocząć i realizować swoje wyzwania. Oczywiście – wiele razy pojawi się w głowie myśl, że nie dziś, że nie nadaję się do tego, że za tydzień itd. Ale pamiętajcie – najtrudniej jest zacząć, przebrać się i stawić na treningu. My o resztę już zadbamy. Odrzućcie takie myśli, starajcie się zmotywować, zabrać ze sobą inną osobę, aby Wam było raźniej.  

Kto będzie nas przygotowywał podczas zajęć? I gdzie znajdziemy informacje o harmonogramie treningów etc.?

Grzegorz Sudoł: Zajęcia będą prowadzone przez profesjonalnych trenerów, przez byłych i obecnych zawodników, którzy mają duże doświadczenie. Są wśród nich osoby startujące w przeszłości na różnych dystansach (od 400 m do maratonu), co pozwoli mieć treningi mocno urozmaicone, pomóc zarówno tym, którzy przygotowują się do biegów ultra jak i tych, którzy chcą startować na krótszych dystansach (np. 1000 m czy 5 km). Harmonogram będzie zmieszczony na  stronie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, dedykowanych wydarzeniach w mediach społecznościowych, jak i również udostępnione na profilu firmy Grzegorz Sudoł G&G Sport i AZS AWF KRAKÓW MASTERS.

Spotkania biegowe to nie jedyne atrakcje, które przygotował organizator Cracovia Maraton oraz trenerzy prowadzący zajęcia. Po znakomitym przyjęciu zajęć organizowanych dla najmłodszych w ramach kampanii „Połączmy się na sport(n)owo”, postanowiliśmy przygotować również coś dla najmłodszych.

Grzegorz Sudoł: Dokładnie tak, zajęcia dla dzieci cieszyły się dużym powodzeniem, dlatego wspólnie postanowiliśmy iść w tym kierunku. Jak widać, wraz z moją córką Zuzą zmotywowaliśmy dzieci i rodziców do wspólnych ćwiczeń. Teraz idziemy krok dalej i chcemy Was zaprosić na zajęcia na zewnątrz, ale już osobno. :) Rodzice pójdą z trenerami, a dziecko może zostać z dedykowanymi opiekunami, którzy będą mieli dla nich różne atrakcje ruchowe. Zajęcia rozpoczynamy również przed głównym wejściem do TAURON Areny Kraków, ale to tylko zbiórka, bo nie zawsze będzie to miejsce naszych zajęć. Będziemy wykorzystywać teren Parku Lotników Polskich czy tereny AWF. Każdy z trenerów ma wykształcenie pedagogiczne i praktykę w zajęciach z dziećmi. Zapraszamy!

Czyli motywujemy trochę młodsze pokolenie i krzyczymy głośno: DZIECIAKI NA START! Jak ważne są w dobie pandemii i nauczania zdalnego takie przedsięwzięcia?

Grzegorz Sudoł: Dziś to problem całej obecnej sytuacji. Zapraszamy: DZIECIAKI NA START! Poprzez to, że jednak większość dzieci spędza czas w domu, prowadząc zdalne nauczanie powoduje, że pogłębia się brak ruchu. Jest coraz ciężej zmotywować do niego dziecko. Wiąże się to z tym, że „hamujemy” tzw. naturalną potrzebę ruchu u dziecka. Jestem jako rodzić świadomy tego, że aby dzieci się dobrze rozwijały ruchowo, a co za tym idzie również intelektualnie to ruch jest konieczny. Postaramy się, aby dzieci miały dobrą zabawę poprzez sport. Zmęczyć się to coś naturalnego i apeluję do rodziców, że to nic strasznego dla dziecka, a wręcz przeciwnie – to coś zdrowego i potrzebnego. Do zobaczenia na zajęciach!  Powiemy więcej jeszcze o tym, jak dziecko umiejętnie przygotować do zajęć (nie ubieramy na cebulkę, jak również nie wciskamy śniadania 15 minut przed!).  

Jak będą wyglądały treningi, gdzie znajdziemy informacje dotyczące zajęć, kto będzie prowadził zajęcia?

Grzegorz Sudoł: Zdjęcia dla dzieci będą prowadzone na zewnątrz, nie mamy przewidzianej hali w razie gorszej pogody. Zajęcia będą trwały 2 godziny lekcyjne – około 90 min. Prowadzić je będą, jak już wspomniałem, odpowiednio przeszkolone osoby – trenerzy, którzy ukończyli AWF, czy też mają specjalizację z zajęć wczesnoszkolnych. Posiadają również doświadczenie w prowadzeniu zajęć, treningów dla dzieci czy też różnego rodzaju eventów. Informacje dotyczące zajęć znajdziecie na stronie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, jak i na profilach AZS AWF KRAKÓW MASTERS czy operatora tych zajęć firmy G&G SPORT Grzegorz Sudoł.

Kilka złotych rad dla dzieciaków i rodziców przed pierwszym treningiem. O czym nie należy zapominać? :)

Grzegorz Sudoł: Jeśli już wywołaliśmy ten temat, to kilka zasad, o których należy pamiętać:

  1. Dzieckiem zaopiekują się osoby (trenerzy) do tego przygotowani – zaufajcie im.
  2. Proszę zgłaszać wszelkie problemy zdrowotne dziecka (np. astma wysiłkowa).
  3. Nie ubierać dzieci „na cebulkę”, odpowiednio do warunków, ale nie zbyt troskliwie.
  4. Śniadanie minimum 1,5 h przed treningiem i to lekkostrawne rzeczy, aby się potem nie męczyło cały trening (kolka, ból brzucha itd.).
  5. Fajnie, aby w cieplejsze dni dziecko miało picie – tj. podpisaną butelkę z wodą.
  6. Najważniejsze, aby dziecko miało czapkę, gdyż najwięcej ciepła tracimy przez głowę i ręce.

Wychodzimy także z  całkiem nową propozycją – CHODŹŻE Z NAMI! – trening nordic walking. Opowiedz trochę o akcji i o tym, jak będą wyglądały treningi.

Grzegorz Sudoł: Treningi będą się odbywać cykliczne co dwa tygodnie w soboty. Zbiórka przed głównym wejściem do TAURON Areny Kraków o godzinie 9:00. Pierwszy z nich zaplanowany jest na 20 marca, wiec serdecznie zapraszamy. Zajęcia prowadzić będą osoby mające instruktora nordic walking. Tutaj mała niespodzianka, bo jednym z prowadzących będzie Jakub Deląg – mistrz świata w nordic walking. Mamy również pewne atrakcje dla regularnie uczestniczących w zajęciach. Można mieć własny sprzęt, jednak jeśli ktoś chce spróbować swych sił, czy rozpocząć przygodę z ruchem poprzez aktywność w postaci nordic walking, to może otrzymać takie kije dla siebie. Będziemy komunikować, jak  będzie można otrzymać przed naszymi zajęciami na stronie zis.krakow.pl. Gwarantujemy dobrą zabawę oraz przede wszystkim fachowe porady. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzić sobotni poranek z nordic walking.

Dlaczego warto rozpocząć przygodę z tym sportem? Jak wyglądają profesjonalne treningi i kto będzie doglądał uczestników?

Grzegorz Sudoł: Oczywiście ze warto rozpocząć przygodę z ruchem. Jak rozpocząć – wystarczy przyjść na zajęcia. Będziemy starać się je poprowadzić tak, aby dla każdego były one atrakcyjne. Jak już wspomniałem wcześniej, będzie prowadzić je grupa instruktorów nordic walking (w tym moja osoba), a przede wszystkim wśród nich mistrz świata w nordic walking.  To nie będą treningi ukierunkowane na rywalizację sportową, a raczej na zdrowie i sprawność fizyczną. Jeśli ktoś jednak będzie chciał sprawdzić się na zawodach – to oczywiście pomożemy pokierować gdzie one są  i jak się do nich przygotować.

Warto śledzić media społecznościowe ZIS, gdyż ukaże się tam filmik instruktażowy nagrany specjalnie dla Was na poczet tych zajęć.

Chcę przyjść na zajęcia nordic walking, nigdy nie miałam profesjonalnego sprzętu w ręce… Co w takim razie przygotować?

Grzegorz Sudoł:Tak jak wcześniej wspomniałem – jeśli ktoś nie ma własnych sprawdzonych kijów, to możemy je Wam udostępnić. Otrzymaliśmy takowe od partnera tych zajęć. To właśnie mBank postarał się o to, aby nikomu kto chce rozpocząć chodzenie i do nas przyjść na zajęcia nie brakło sprzętu. Wy zadbajcie o odpowiedni ubiór. Najlepiej taki, w którym jest Wam wygodnie, nie krępuje on ruchów i nie przeszkadza w treningu. Stroną merytoryczną zajęć i pracą z Wami zajmą się Instruktorzy nordic walking. 

Można powiedzieć… Kraków wraca do formy!

Grzegorz Sudoł: Kraków miał zawsze niezłą formę, bo dbał o nią proponując treningi biegowe, a teraz dzięki rozszerzeniu programu o aktywności dla dzieci oraz dla osób chcących uprawiać nordic walking będzie ona jeszcze wyższa. Mówiąc to, mam na myśli szeroko rozumianą świadomość potrzeby aktywności, świadomości dbania o własne zdrowie i zdrowie naszych bliskich poprzez ruch. TO OD WAS ZALEŻY, JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ WASZA EMERYTURA RUCHOWA – ZADBAJCIE O NIĄ JUŻ DZIŚ!

Zapraszam na zajęcia w imieniu swoim oraz wszystkich trenerów biorących udział w projekcie – DO ZOBACZENIA!

Poniżej można obejrzeć zapis spotkania na żywo z Grzegorzem Sudołem.